بلاخره دست انگلیسی هاست یا دست انگلیسی ها نیست!!!!

معمولا در بررسی هر رخداد اعم از سیاسی اجتماعی  و یا حتی یک معمای پلیسی باید به بررسی اسناد و مدارک بپردازیم اما گاه به علت فقدان برخی اطلاعات مجبوریم خود قطعه های موزاییک معما را بر اساس حدس و گمان در جای مناسبش قرار دهیم که چه بسا با واقعیت هم جور در می آید و ما را به حقیقت رهنمون می سازد؛ اما گاه چنان تعداد قطعات خالی اطلاعات و آگاهی ها زیاد است که هر کس بر اساس تخیل خود طوری جدول معما را پر می کند و نهایاتا اختلاف نظر و افسانه بافی پیش می آید از جمله افسانه عامیانه دست انگلیسی ها ست که در آن همه اتفاقات دنیا را به انگلیسی ها ربط می دهد و صاحبان این طرز برداشت فکر می کنند که مثلا انگلیسی ها یا آمریکایی ها همه کاری می توانند بکنند و همیشه پیروزند و پیروز خواهند بود و کاری از دست ما بر نمی آید و بهترین کار تسلیم و کنار آمدن با آنهاست. در مقابل آن طرز برداشت عامیانه دیگری وجود دارد که این دفعه خاص روشنفکر نماهاست اینها از ترس این که به گرفتاری اولی دچار نشوند خود به چاله ای دیگر گرفتار شده اند و می خواهند همه چیز را بر اساس سند و مدرک بپذیرند؛ پس اگر در مورد دخالت استعمار در جایی مدرک نیست آن را قبول نمی کنند حی اگر ظن قوی و قریب به یقین در این مورد وجود داشته باشد مثلا یک بار شخصی در یکی از رادیوهای بیگانه در مورد دخالت انگلیس از یکی از روشنفکر نماهای استعمار زده معروف ساکن انگلیس سوال پرسید و او هم گفت(( ای آقا انگلیس خودش آنقدر گرفتار است، انگلیس یک کشور بیچاره است))!!! انگلیسی که هنوز در بسیاری از کشورهای آفرقایی و آسیایی صاحب نفوذ است را این شخص چنان مستاصل معرفی می کند که در مشکلات داخلی خودش غوطه ور است چه برسد به این که بخواهد برود سراغ کشورهای دیگر و بخواهد در امور داخلی آنها دخالت کند!

این طرز فکرها سم است اینها مصداق افراط و تفریطند. از یک سو بزرگنمایی دشمن و ترس واهی از آن و به دنبال آن اظهار درماندگی و از طرف دیگر دست کم گرفت دشمن.

می گویند شخصی به مرحوم مدرس گفت واقعا این انگلیسی ها چه مردم زیرکی هستند. مدرس در خطاب به او گفت:« انگلیسی ها زیرک نیستند شماها احمقید که گول آنها را می خورید.»

/ 1 نظر / 9 بازدید
محب ولایت

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]جلوه حق عندلیبان را غزل خوان می کند[گل] [گل]نام مهدی صد هزاران درد درمان می کند[گل] [گل]مدعی گوید که با یک گل نمی گردد بهار[گل] [گل]ما گلی داریم که دنیا را گلستان می کند[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل]اللهم عجل لولیک الفرج[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]