طرح توسعه شهرها یا ویرانی شهرها

این چند ساله شاید افزایش گردش گری و توجه به این مقوله هستیم افزایش جمعیت و در کنار ان رشد وسایل ارتباطی و سهولت رفت و آمد با توجه به این که کشور ما از جهت زیارتی و سیاحتی نیز امکانات بالقوه ای دارد باعث افزایش مسافرت ها شده اما ورود مسافران به شهرهای قدیمی و البته کمی امکانات از یک سو داد برخی از این مسافران پر توقع را در آورده و از سوی دیگر وضیعت اشتغال و کار نیز میزبانان را به تکاپو می اندارد تا به دنبال استفاده از فرصت باشند و در کنار این قضیه سرمایه داران عمده نیز می باشند که می خواهند از این وضیعت بهر های کلان بررده و با ایجاد طرح های مختلف از قبیل هتل مسافرخانه جاده و دیگر امکانات رفاهی سودهای کلان ببرند نتیجه این قضیه این است که بافت قدیمی شهرها گنجایش واستعداد لازم برای پذیرایی از این مسافران و جلب سرمایه های حاصل از خرج کردن های مسافران و جهانگردان را ندارد بنابراین باید به جان بافت قدیمی شهرها افتاد و با تخریب آنها جاده خیابان هتل و ... را ساخت تا جهانگردان و گردشگران بیشتری بیایند و خرج کنند و خرج کنند و جیب یک عده پر شود البته اجرای طرح های توسعه نیز جیب های سرمایه داران زیادی را پر می کند اما به چه قیمت؟؟؟؟؟!!!!

ضررهای طرح های توسعه:

1-     با تخریب بافت های قدیمی نمونه معماری آنها جایگزین نخواهند شد.

2-     در کنار از بین رفت بافت های قدیمی گاه حتی شاهد تخریب آثار تاریخ و باستانی نیز بوده ایم.

3-     با از بین رفت بافت های قدیمی که خاطرات تاریخی را تداعی می کنند، درک برخی از وقایع برای نسل آینده مشکل می شود.

4-     در بین جوامع ساکن در بافت های قدیمی، آداب و رسوم مختلفی از لحاظ مذهبی و ... وجود دارد که با تخریب این بافت ها و رفتن مردم از این مناطق آن رفتارهای نیکو نیز فراموش می شوند.

5-      آثار معماری قدیمی شاید امروزه به نظر ما بی ارزش جلوه کنند ولی همین آثار نیز در آینده برای نسل های بعدی همان نقشی را بازی می کنند که آثاری چون سی و سه پل و ... برای ما دارند.

راه حل:

1-     افزایش وسایل نقلیه عمومی

2-     انتقال مراکز دولتی و اماکن عمومی پر رفت و امد از مراکز شهرها به حاشیه 

3-     جلوگیری از ساخت و ساز فروشگاه ها، پاساژها و دیگر مراکزی که موجب شلوغی و ایجاد ترافیک در بافت های قدیمی که در مراکز شهرها قرار دارند می شود.

/ 1 نظر / 3 بازدید
محب ولایت

سلام سال گذشته سفری به دبی داشتم از یک دریاچه ی مصنوعی و چند لنج که رستورانش نموده اند چه سودی می برند. از یک بیابان کوچک هم بهره ی فراوانی برده اند. با خشک کردن بخشی از آب دریا و ساخت یک هتل افسانه چه توریستی جمع کرده اند. آیا ایران با این همه دریاچه ی طبیعی بیابانهای بی بدیل و مناظری بسیار زیبا و قدمتی چند هزار ساله توان درآمد سازی ندارد؟ افسوس. موفق باشید[گل] یا علی مدد[گل]