بزرگداشت جناب مولانا و سخنی با آقای اردوغان

8 مهر سال روز تولد جناب مولانا، فخر تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ(فلات ایران) و ادبیات و زبان فارسی بود. البته به اندازه ی ناکافی تبریک ها و مقالات و همایش های مختلف گفته و برگزار شده اما سخن من چیز دیگریست. روی سخن من با جناب آقای اردوغان نخست وزیر محترم کشور ترکیه( بخشی از عثمانی = دیاربکر =روم= ایالت سلجوقیان روم) است که چند روز پیش در اظهارات خود در مجمع عمومی سازمان ملل، جنابان خوارزمی، فارابی و ابن سینا را دانشمندان ترک و مسلمان خوانده و گفته بودند:« از پدر جبر، خوارزمی، فارابی، پایه گذار نظریه های موسیقی و ابن سینا، آغاز گر عرصه ی نوین در مسایل طب گرفته تا معمار سیان، سرآمد حوزه ی مهندسی، دانشمندان ترک و مسلمان در پیشرفت بسر در علم و هنر بسیار موثر و تاثیر گذار بوده اند.»

آقای اردوغان شما دیگر چرا؟ ما به شما به عنوان یک مسلمان که آن طور در برابر سرکرده ی صهیونیست ها صحبت کردی افتخار می کنیم ولی شما چرا باید این حرف را بزنید؟ شما که یک مسلمان معتقد هستی دیگر چرا تاریخ را تحریف می کنید؟ اگر منظورتان از واژه ی ترک همان اصطلاح رسمی است که ما استفاده می کنیم و به معنی کشور تر کیه و اهالی ترکیه است که اصلا این بزرگان در این محدوده ی جغرافیایی نبوده و زندگی نمی کرده اند؛ به علاوه ترکیه تازه با احتساب عثمانی هم، هفت صد سال قدمت دارد(چندان نمی توان ترکیه ی لائیک و نژادپرست را وارث ودنباله ی تاریخ و فرهنگ عثمانی مسلمان دانست به اضافه ی دلایل دیگر.) و عزیزان هم مدت ها پیش از ایجاد سرزمینی به نام عثمانی درگذسته بودند و در زمان آن ها نه نامی از عثمانی بوده و نه ترکیه نه در سرزمین روم ترکان زندگی می کرده اند و نه به ترکی تکلم نی شده ؛ خلاصه هیچ نام و نشانی از ترکیه ی با تاریخ هشتاد ساله اش در آن دوران نبوده است. اگر هم منظورتان از واژه ی ترک همه ی کسانی است که به زبان های ترکی( نه لهجه) سخن می گویند که باز هم سخن تان نادرست است و این ها نه ترک نژاد بوده اند و نه ترک زبان. شما که مسلمان و اسلام گرا هستید باید در سخنان تان بیش تر دقت کنید. شما که تیغ حملات تان را متوجه دشمن کافر مشترکی به نام اسرائیل می کنید نباید با هم دینان و هم کیشان خود همان طور رفتار کنید. شما که به این بزرگان و به خصوص مولا افتخار می کنید، باید به این سخن جناب مولوی بیش تر از بقیه توجه داشته باشید و به آن عمل کنید که، می فرماید:

هرکسی کو دور ماند از اصل خویش       باز جوید روزگار وصل خویش

این اصالت ایرانی و فرهنگ و ادبیات و تاریخ مشترک ماست؛ از دیار بکر تا اویغور، از آبخازیا و اوستیا تا لاهور و پیشاور، از بغداد و نجف و کربلا تا غزنه و کابل ولی، متاسفانه راه را اشتباه می رویم و به جای اعتراف به اصالت و هویت و یگانگی ایرانی مان آن را به صورتی غیر حقیقی عنوان می کنیم، هر چند همین هم در خود نکته ی مثبتی دارد وقتی که شما همه ی این ها را در یک مجموعه می آورید و دانشمندان ترک می نامید و به وجود آن ها افتخار می کنید و آن ها را از خود می دانید و خود را از آنان این، تلاش برای یافتن گوهر وجودی خود است و بازگشت به خویشتن است و به همین دلیل شما به آن ها افتخار می کنید(چرا من و شما به فلان بزرگ قبایل دور افتاده ی قطب شمال افتخار نمی کنیم) و دانشمندان مسلمان می نامید و به بعد اسلامی آن هم اشاره می کنید و این بزرگان را افتخاری برای همه ی مسلمانان و برای همه ی آن ها می خوانید و چه خوب است این بازگشت به خویشتن، در سایه ی اسلام و ایمان به خدا باشد نه نژاد پرستی که، مولانای مسلمان و ایرانی بهتر از هر کس دیگر بیان کرده است:

هرکسی کو دور ماند از اصل خویش    باز جوید روزگار وصل خویش

اللهم عجل لولیک الفرج

 

/ 0 نظر / 3 بازدید