ایرج افشار محقق بزرگ کشور درگذشت

ایرج افشار، ایران شناس برجسته کشور و عضو بنیاد دایره المعارف بزرگ اسلامی پس از طی یک دوره بیماری  بعد از ظهر چهارشنبه ۱۸ اسفندماه 1389 در سن ۸۵ سالگی تهران دعوت حق را لبیک گفت.

ایرج افشار که مدتی بود از بیماری رنج می‌برد، از شامگاه دوازدهم  اسفندماهدر بخش مراقبت‌ های ویژه بستری شد و در روز ۱۸ اسفند١٣٨٩  دارفانی را وداع گفت.پیکر ایرج افشار ایرانشناس برجسته کشور روز جمعه بیستم اسفند ماه ساعت نه صبح از مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به سوی بهشت زهرا تشییع شد.

ایرج افشار ،ایران‌شناس وکتاب‌شناس و محقق زبان و ادبیات فارسیدر تاریخ۱۶مهر ۱۳۰۴ درتهران متولد شد. او فرزند مرحوم دکترمحمود افشار بنیان گزار موقوفات دکتر محمود افشار یزدی و یکی از استادان مدرسه دارالفنونبود.

وی تا کنون تحقیقات ارزشمندی دربارهایران‌شناسی وکتاب‌شناسیانجام داده که این تحقیقات در نشریات معتبر ایرانی و خارجی منتشر شده‌است.

·                     پژوهشهای ایران‌شناسی

·                     دفتر تاریخ

·                     ریاض الفردوس خانی

·                     فرهنگ ایران زمین در ۳۰ جلد

·                     نامه‌های تهران شامل ۱۵۴ نامه

·                     گلگشت در وطن سفر نامچه

·                     یادیارمهربان(مرزهای شرقی شعر پارسی از تاجیکان ورارودان تاهند)

·                     فهرست دستنویس‌های فارسی در کتابخانه ملی اتریش و آرشیو دولتی اتریش

·        فهرست مقالات فارسی در زمینه ایران شناسی در ششجلد که بالغ بر چهل سال از زندگی وی را در برگرفته است و هر کسی که بخواهد در موضوعاتی که مربوط به ایران و زبان وفرهنگ ایرانی دست به پژوهش بزند از مراجعه به این کتاب بی نیاز نخواهدبود.

از جمله کارهای اوست.

مجموعه مقالاتی که ایرج افشار در مجلات و یادنامه ها به چاپ رساندهاست شاید بالغ بر دوهزار مقاله باشد. کتاب هایی که ایشان در زمینه فرهنگ،تاریخ و ادب ایران انتشار داده اند بالغ بر سی صد جلد می شود و از این نظرشاید در میان معاصران بی نظیر باشد.

اسکندرنامه، پرونده صالح، گاه شماریدر ایران قدیم، ریاض‌الفردوس و جستارها درباره نسخه خطی از جمله نزدیک به 300 عنوان کتاب منتشرشده‌ او در زمینه‌های تصحیح، تألیف و ترجمه هستند.

منبع: سایت همشهری و ویکی پدیای فارسی با اندکی خلاصه

 

/ 0 نظر / 13 بازدید