کشور عراق اگر می خواهد مطلوب همسایگان خود باشد باید خلع سلاح شود

چند وقت پیش خبری در یکی از روزنامه ها به چشم می خورد که حاکی از سفارش خارجی عراق برای خرید هواپیمای جنگی بود. در همین رابطه لازم شد چند خطی به این مسئله و پیامدهای آن پرداخته شود.

کشور عراق با کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، سوریه ، اردن، عربستان و کویت همسایه است و در پرونده همین چند سال اخیر خود سابقه تجاوز به سه کشور ایران، کویت و عربستان را دارد به اضافه دشمنی با سوریه.

هرچند تجاوز کاری های عراق به همسایه هایش در زمان دیکتاتوری صدام صورت گرفت و به نوعی به پای او باید نوشته شود و نه عراقی ها اما خیلی از عراقی ها به او را در این راه کمک کردند و با وجود معدوم شدن صدام همان ها هنوز هستند و البته شاید مصدر کاری.

همسایه های عراق همه مسلمان و عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند به اضافه این که از 6 همسایه این کشور 4 تای آن مانند عراق عرب هستند (زبان، فرهنگ و قومیت واحد و مشترک) و به اتفاق هم در اتحادیه عرب عضوند. حال که عراق در اثر تجاوز کاری هایش با انحلال نسبی ارتشش و خلع سلاح رو به رو شده و با وجود پیوند سیاسی، دینی و مذهبی، فرهنگی و تاریخی و زبانی و قومی  آن با کشور های همسایه اش، چه نیازی به تجدید قوا وجود دارد عراق هنوز به جهت تجاوز کاری هایش مجازات نشده و چه مجازاتی بهتر از این که این کشور فاقد ارتش و تجهیزات پیشرفته جنگی و سلاح های کشتار جمعی باشد و باقی بماند و می توان در مقابل امنیت عراق را در پیمانی  مشترک، متشکل از همسایگان آن کشور و نهادهای بین المللی تضمین نمود.

 دست ارتش این کشور به خون جوانان ما آلوده است و تجدید قوای نظامی عراق بی معناست و این کشور اصلا نیازی به این چیزها ندارد و آن چه مهم است این که سردمداران عراق به جای خرید هواپیما و بازسازی ارتش باید درآمدهای نفتی خود را به جبران خسارت های مادی و انسانی  ناشی از اشغال آمریکا اختصاص دهند که مسلما بودجه و زمان بسیاری را می طلبد و جایی برای خرید تانک و هواپیما و از این قبیل چیزها باقی نمی گذارد.

در هر صورت بازسازی نظامی عراق، زنگ خطری است که به گوش  می رسد تا در آینده ببینیم بر اثر غفلت چه پیش می آید.

/ 3 نظر / 10 بازدید
شهروز تهرانی

سلام کاملا درست فرمودی البته همه به فکر منافع خودند ولی ما هم مقصریم آنگاه که قانون اساسی عراق نوشته می شد قرار بود زبان رسمی عراق کردی شود که این خود خطر پان عربیست عراقی ها را ازبین می برد ولی ایرانیها نگذاشتند اونجا که باید پیگیر می شدند برای حق و حقوق جنگ مطمئن نیستم اما شنیدم که می گویند از حقمان به خاطر ملت مسلمان عراق گذشتند!!! این بی کفایتی دولت نیست ؟ یک موقع فکر نکنی با حکومت مشکل دارما نه ! اما ما به جای فکر به منافع ملی و اسلام به فکر منافع امت اسلامی هستیم امتی که همه سنی و شمشیرشان را برای ما از رو بستند و هر خیانتی در حقمان می کنند همین کویت وامارات و عربستان نمونه اش برای رفتن به مکه و دادن پول به وهابی ها هر توهینی نادیده گرفته می شود خرابکاری های اطلاعاتی عربستان در ماجرای ریگی و دزدین دانشمند هسته ای مان محرز ولی دولت محترم ایران جرات اعتراض هم ندارد؟؟؟!!!

شهروز تهرانی

در کل ما و شیعیان هستیم که سنی ها به خصوص عربها رو پرو کردیم و این روحانیت شیعه بود که در عراق صدام را به وجود آورد لطفا مطلب مظلومیت شیعه را در وبلاگ www.azhamehchiz.persianblog.ir بخونید و نظرتئنو بفرمایید در ضمن وبلاگ بسیار عالی دارید دست مریزاذ