ایرانیان مسلمان در خارج از مرزهای فعلی ایران اسلامی

لر بختیاری: تعدادی از لرهای بختیاری در جنگ‌های گذشته و یا طی سفرهایی در مناطق مختلف شرقی مستقر شده‌اند. چنانچه تعدادی از آنان در افغانستان اکنون جمعیت قابل توجهی دارند و البته در چین هم قبری وجود دارد که متعلق به یک بختیاری در زمان‌های قدیم است و اکنون تعدادی از مسلمانان چین نسب خود را به ایشان می‌دانند که البته این دو دسته در حفظ سنن و زبان خود کوشا نبوده‌اند.

زازاکی یا دیملی: یکی از زبان‌های ایرانی ‌شاخه شمال غربی است که در شرق آناتولی (ترکیه) صحبت می‌شود. شمار مردم دیملی را حدود ۲ میلیون نفر حدس می‌زنند. زازاکی همانندی‌های نزدیکی با گویش‌های اورامانی و باجلانی دارد و به این خاطر زبانشناسان این سه گویش را درون خانواده‌ای به نام زازا-گورانی قرار می‌دهند و زازا-گورانی را شاخه‌ای جداگانه از دسته‌زبان‌های ایرانی شمال غربی به شمار می‌آورند.

برخی از زبان‌شناسان براین باورند که دیملی ها کردند ولی برخی دیگر براین باورند که زازاها شاخه‌ای مستقل از اقوام ایرانی هستند و نام اصلی زازاها یعنی دیملی را گونه دگرگون شده واژه دیلمی می‌دانند و خاستگاه این مردم را منطقه دیلمستان در غرب رشته‌کوه البرز و جنوب گیلان حدس می‌زنند.محدوده سکونت دیملی ها، که اصطلاحآ زازاستان نام گرفته است بین مناطق غربی کردستان ترکیه و قسمت ترک نشین این کشور می‌باشد .

لک: بخشهایی دیگر از مردم قوم لک در کردستان عراق، کرکوک و خانقین و بدره و موصل سکونت دارند. در کردستان عراق تعداد گویشوران لک بیشتر از ایران است.علاوه بر این حدود ۱۰۰ هزار نفر لک در کشور داغستان در روسیه نیز وجود دارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید